Realizace zahrad a jejich částí. Zakládání zahrad soukromých i firemních. Návrhy zahrad. Zahradní trávníky a jezírka. Konzultace a rozpočet zdarma! Trávníky – zakládání trávníků – setí i pokládka trávníku – Zahrady Brada

Trávníky

Realizujeme nízké zahradní trávníky i kvetoucí trávníky.

Trávníky – jejich zakládání i údržba mohou být celkem snadnou záležitostí při dodržení několika základních zásad, které uvádíme níže. Na založení trávníku a jeho následný růst, není potřeba v našich krajích většinou žádná další zemina nebo substrát. Při dobrém zpracování půdy, dobrém hnojení při založení a trochou péče po založení trávníku, může být výsledek velmi dobrý. Poradíme Vám s následnou péčí tak, aby trávník na Vaší zahradě byl pro Vás potěšením a ne trápením a nekonečnou prací.

Před realizací je vhodné vidět mikroklimatické podmínky místa pro budoucí trávník. Také je vhodné si promluvit o možnostech realizace, o Vašich požadavcích, optimalizovat výdaje, apod. Po této konzultaci u Vás na pozemku, Vám vypracujeme nákladový rozpočet ještě než schválíte realizaci. Spolupracujeme dlouhodobě s dodavateli materiálů a dokážeme Vám proto nabídnout přijatelnější ceny těchto materiálů, než jaké byste našli v obchodech.

Kontaktujte nás, prvotní konzultace na místě je pro nás důležitá, a proto přijedeme na první konzultaci k Vám zdarma.

Jaký trávník?

Založení trávníku

Založit trávník lze dvěma základními postupy. Buď se jedná o založení trávníku výsevem nebo položením travního koberce. V našich zeměpisných šířkách je trávník nejčastější přirozenou pokrývkou půdy. Je však důležité zasít správnou travní směs. Existují různé druhy trávníků, od sytě zeleného, bez plevele, až po přírodní kvetoucí louky. Výběr závisí na Vašem vkusu, na funkci trávníku a charakteru zahrady. Musí být proto jasné, k jakému účelu má trávník sloužit, bude-li to jen objekt na dívání nebo místo na hraní a chození.

Založení trávníku setím

Založení trávníku osevem je stále nejčastěji používaný způsob založení. Je rozhodně nejlevnější a při správném postupu přípravy půdy, závlaze i samotném setí a válcování velmi efektivní. Zvolit si správnou směs osiva dle požadavků svých, půdních i stanovištních nároků a zapracovat je rovnou do půdy v níž poroste, je nejlepší. Nikdy nesejme nebo nepokládejme trávník na substrát nesmíchaný s podkladem. Takto založený trávník neporoste dobře. Špatně koření a je náchylnější k chorobám a vysychání. Naopak správným postupem je založení trávníku do chudších půd a postupné dodávání živin. Kořeny rostliny potom musejí hlouběji do půdy – jsou delší a silnější. Proto je trávník poté odolnější k zátěži, vysýchání i chorobám, což je v zahradách žádoucí.  Půdu pod trávník je třeba zpracovat do stejné hloubky po celé ploše – nevznikají nám pak prohlubně, tvrdší a měkčí místa. Důležitým faktorem ovlivňujícím klíčení, je také správné válcování. Válců je celá řada a není pravdou, že nejlepší je ten s hladkým povrchem. Půda po založení by neměla být „zavřená“, ale přístupná vodě. Hladké válce by se měly používat pouze na větrném stanovišti.

Založení trávníku pokládkou travních koberců

Druhá zmíněná varianta je samozřejmě finančně náročnější, ale svému uživateli poskytuje okamžitý efekt v podobě hotového trávníku. Na plné využívání, takto založeného trávníku je však potřeba 2-3 týdny počkat, než se zapojí kořenový systém. Při vrstvení různých půd (zrnitost, obsah živin, apod.) dochází také ke zhoršené vsákavosti a následnému vzlínání vody. Při našich schůzkách na různých zahradách vídáme velmi často problémy způsobené špatným založením trávníku a to i od odborných firem. Nejčastějším problémem je právě ono „vrstvení“, kdy se na stávající půdu prostě doveze substrát. Hezky to vypadá a dá se na tom vydělat. Majitelé, pokud jim to není jedno, potom neustále bojují s opakujícími se problémy s živinami, vodou a z chorob nejčastěji plísněmi. Trávník je světlý, u nízkých zaplevelený a nesnese zatížení. Na to se navazují další vydání časová i finanční, což v případě trávníků opravdu není třeba.

Při správném založení a pravidelné údržbě (dle typu trávníku) se vzrostlý trávník pouze seká, zalévá a občas hnojí. Není třeba postřiků, chemie na mech, apod. U nižších zahradních a více zatížených trávníků v zahradě přibude provzdušnění a vertikální řez (jaro, podzim).. Údržba má být hlavně pravidelná – u nízkých zahradních trávníků  zvláště pak sekání.

Vertikutace – Jarní provzdušnění trávníku

Plošná vertikutace trávníku neboli provzdušnění. Odstraní zetlelé zbytky staré trávy, provzdušní vrchní část terénu, umožní lepší vsákavost vody a trávník omladí – regeneruje. Je vhodné ji provádět alespoň dvakráte za rok (nízko sečené trávníky). Místa zasažená chorobou trávníku nebo mechy se po vertikutaci dosypávají zeminou a poté se provádí následný výsev.

Realizace zahrad