Zakládání zahrad – než založíme zahradu u domu

Zahrady u domu – než založíme zahradu

Zahrady u domu si představuji jako takový oblek domu, který vyjadřuje jaký jsem uvnitř co mám rád a jaké hodnoty vyznávám. Zahrady se dají jistě přirovnat k uměleckým dílům které v prostoru pracují se světlem, barvami, kompozicí… Je to estetické dokončení vašeho soukromí  a rozšíření prostoru v kterém se cítíte dobře a která vás reprezentuje. Při vytváření zahrady záleží hlavně na vašich požadavcích, na tom, jaký druh zahrady si naplánujete.

 

Plán zahrady

Než začnete kreslit tvary vaší budoucí zahrady, dejte si čas a rozmyslete si zásadní otázku: co vlastně má zahrada vám a vaší rodině poskytovat? Bývá dobré vytvořit si odstup a otupit počáteční nadšení , uplatnit zdravý selský rozum a naplánovat zahradu, kterou skutečně potřebujete. Do konceptu vaší budoucí zahrady je potřeba zakomponovat potřeby všech členů rodiny. Někdo by se rád koupal, další nemá rád chlórovanou vodu a bazén = koupací jezírko a podobně.

Plán zahrady – postup prací

Je možné, že všechny části vaší zahrady nebudete moci realizovat hned, je ale důležité, vytvořit si přesný plán a při realizaci zahrady se ho také držet. Výsledkem bude stylová zahrada splňující všechny vaše požadavky. Návrh zahrady bude tedy jednoznačně záviset na vašich požadavcích, vašem životním stylu, estetickém cítění a v neposlední řadě na interiéru domu tak, aby zahrada byla vaším prodlouženým domovem.

Plán zahrady – umístění zahrady

Jeden z nejdůležitějších vlivů na váš návrh bude mít umístění zahrady – město, venkov, předměstí…Jinak bude asi vypadat zahrada na střeše moderního domu uprostřed Plzně  a na druhé straně např. ovocno – zeleninová zahrada venkovského typu někde v pošumaví.

Dalším  důležitým  vlivem je orientace do sv. stran – to bývá již řešeno při stavbě domu, ale je nutno zohlednit prosvětlení a přímý úpal sluncem a naopak stinné a chladnější severní strany z hlediska pobytu na zahradě a rostlinné skladby. To se týká jak výsadbeb v záhonu, tak samotného trávníku.

Zahrada – vlastnosti půd

Dále druh a vlastnosti půd jako je kyselost, zrnitost, obsah humusu a vodní podmínky (zálivka, vodní plochy v zahradě a jejich vliv na mikroklima zahrady)

Nejdůležitějším parametrem, jak bylo již uvedeno, jsou ale vaše požadavky a způsob využívání. Vše ostatní se dá (samozřejmě do určité míry) ovlivnit.

Přejeme Vám, aby se  Vám záměr skutečně vydařil a ve své zahradě jste strávili radostné chvíle s rodinou a přáteli a chvíle ztišení a relaxace tak potřebné v našem uspěchaném světě.

 

Zahrady Brada.

Comments are closed