Zahradní výsadby

Zahradní výsadby

Výsadby okrasné záhony jsou jedním z nejdůležitějších prvků v zahradě

Při plánování zahrady je třeba dobře si rozmyslet, jak budou tyto výsadby vypadat. Důležitých faktorů, které ovlivňují druhovou skladbu, je velmi mnoho. Vzhledem k možnostem, které v dnešní době již máme, můžeme však spoustu těchto faktorů ovlivnit (např. při zásadité půdě okyselit vhodným substrátem a poté vysazovat kyselomilné rostliny – azalky, vřesy….). Před realizací je vhodné vidět mikroklimatické podmínky místa pro budoucí výsadby. Také je vhodné si promluvit o možnostech realizace, o Vašich požadavcích, optimalizovat výdaje, apod. Po této konzultaci u Vás na pozemku, Vám vypracujeme nákladový rozpočet ještě než schválíte realizaci. Spolupracujeme dlouhodobě s dodavateli materiálů a dokážeme Vám proto nabídnout přijatelnější ceny těchto materiálů, než jaké byste našli v obchodech.

Kontaktujte nás, prvotní konzultace na místě je pro nás důležitá, a proto přijedeme na první konzultaci k Vám zdarma.

Okrasné výsadby – rostliny na zahradu

Existuje několik základních typů výsadby – od okrasných výsadeb s minimální údržbou až po funkční zeleninové výsadby, bylinkové, s drobným ovocem, apod.  V našich zeměpisných šířkách existuje mnoho rostlin vhodných do záhonových výsadeb, a proto se tyto výsadby dají  skladbou rostlin  velice dobře ovlivňovat. Skladba rostlin ve výsadbách záleží také na několika faktorech, jako jsou expozice místa, vodní režim, propustnost a živinná bohatost půdy, ale i tyto faktory mohou být ovlivnitelné vhodnými zásahy. Výsledkem je, že si zákazník může vybrat z nepřeberného množství možností a je tudíž možné s rostlinami v zahradě velice dobře pracovat.

Mulčování rostlin

Jako mulč  u okrasných záhonů se v současné době používá nejčastěji  mletá kůra nebo štěpka – lze však použít i nejrůznější „alternativní“ materiály (např. štípaný kámen, různé druhy kačírku, půdopokryvných rostlin, apod.). Možností je opravdu mnoho… Samozřejmě dodáváme všechny dostupné rostliny v nejrůznějších kategoriích od bylin, po vzrostlé alejové dřeviny. Snažíme se rostliny kombinovat tak, aby výsledek byl funkční a rozvíjející se kus přírody ve Vaší zahradě.

Okrasné výsadby a záhony

Častým požadavkem při realizaci okrasných záhonů bývá menší následná údržba. Proto tyto záhony bývají opatřené nejrůznějšími mulči a textiliemi proti prorůstání plevele. Při těchto požadavcích na nenáročnou údržbu bývají ve výsadbách použity většinou nenáročné rostliny. Tyto okrasné záhony vzhledem k počtu druhů rostlin na našem trhu vypadají po výsadbě velmi pěkně. Mnoho našich  zákazníků si přeje také rostliny neopadavé. Možností je mnoho. Velmi pěkné jsou například výsadby vysokých živých kvetoucích plotů vysázených tak, aby v průběhu roku stále nějaká část plotu kvetla.

Do okrasných záhonů patří i zeleninové a bylinkové výsadby. Někdy bývají zastrčeny v rohu nebo různě odděleny od ostatních ploch v zahradě, ale i tyto záhony můžou působit velice pěkně. Bylinkové záhony mohou vypadat jako záhony okrasné, nebo je doplňovat, ale mohou být podobné i skalkám, jako vyvýšené záhony s kameny dřevem i dekoračními prvky.

číst dále

Kompost a jeho přínos v zahradě

Přes všeobecné mínění dnešní doby lze tvrdit, že veškeré rostlinstvo v zahradě bude dobře prospívat i bez umělých hnojiv. Toto platí i pro rostliny pěstované za účelem produkce plodů, tedy i ovoce a veškerá zelenina. Správně udržovaný kompost plně dostačuje pro hnojení na zahradách. Navíc se v něm zužitkuje bioodpad z kuchyně a zahrady (zbytky zeleniny, veškeré slupky, skořápky vajec, čaj, lupení, tráva apod).

číst dále

Zahradnické služby:

Soukromé zahrady  Veřejná zeleň  Plošné úpravy terénu  Terénní nerovnosti a skalky  Okrasná jezírka  Koupací jezírka  Okrasné trávníky nízko sečené  Okrasné luční trávníky vysoké  Osazovací plán a nákladový rozpočet  Terasy  Ploty  Pergoly a altány  Můstky a ostatní dřevostavby  Střih živých plotů  Střihy a řezy ovocných dřevin  Rizikové kácení  Ořezy dřevin  Chodníčky a cestičky v zahradě