Zakládání trávníků na zahradě

 Výsevy a pokládky trávníku

Zahrady Barda Pokud budete zakládat nový trávník na zahradě, je potřeba se nejdříve rozhodnout, jaký typ trávníkchcete a jak jej budete využívat. Trávníků je mnoho druhů, od nízko sečených (sportovních), po vysoké luční směsi složené dle specifičnosti místa, např. orientaci, nadmořské výšky, půdních podmínek, vodních podmínek apod. Výběr travního osiva je proto velice důležitý. Trávník se pak dokáže přizpůsobit vašim potřebám a dokonale podtrhne váš životní styl. Krásný trávník je důležitým prvkem zahrady a může velmi zásadně zlepšit estetický dojem z životního prostoru kolem vašeho domu. Setí trávníků i  pokládky travních koberců se nejčastěji provádí na jaře a k podzimu. Tato roční období však při správném postupu prací při zakládání trávníků nejsou podmínkou, ale jsou to nejlepší časy pro výsev nového trávníku nebo i pro pokládku travních koberců.

 

Příprava terénu pod trávník

Důležitá však je i příprava podkladu pod trávník. Prvním krokem nejčastěji bývá odplevelení plochy pro budoucí trávník. Pokud použijeme chemické postřikové herbicidy zamezíme pozdějšímu zaplevelení trávníku a usnadníme si jeho pozdější údržbu. Tyto herbicidy (tzv.Glyfosfáty) se vstřebávají do celého těla rostliny a tím odumírají i kořínky, které bychom jinak při manuálním pletí snadno přetrhli.

Terénní úpravy na zahradě

Dalším logickým krokem při přípravě pozemku je modelace terénu – terénní úpravy. Pokud je třeba, provádí se hrubší modelace stavebními stroji. Poté se přistoupí k plošné úpravě terénu kultivátorem tak, aby se půda nakypřila a srovnala k výsevu nebo pokládce travních koberců.

Poté se provádí finální ruční úprava a dokonalé srovnání terénu. Nedělají se díry a trávník pak vypadá esteticky a usnadní se sekání pozemku.

Realizace trávníku

Dále přijde na řadu pokládka travních koberců, nebo výsev. Po výsevu je třeba osivo lehce zapravit do půdy a následně plochu  uválcovat, a to buď strojně (používá se při větších plochách) nebo ručně (ručními válci).

Většinou osivo vzejde mezi 7 – 14ti dny je nutné čekat a hlavně vydatně zalévat. Zálivka platí také pro pokládku koberců pro prorůstání kořínků do stávajícího terénu. Intenzitu zalévání doporučujeme takto: zalévat několikrát denně tak, aby se při každé zálivce začaly dělat menší louže. Osivo nesmí odtékat!  Celkově se dá říci že v prvních týdnech postačí udržovat vlhkost v několika centimetrech zeminy pod povrchem, avšak je velmi důležité, aby zemina úplně nevyschla. Méně vydatná zálivka vícekrát za den je ještě důležitější na svažitých pozemcích, kde osivo může snadněji odtéci s vodou s pozemku. Po vzejití trávníku a dorůstání kolem 5cm výšky je možno přistoupit k první seči. Pokud se trávník takzvaně zapojí (zhoustne), je vhodné snížit četnost závlahy a prodloužit intervaly méněkrát za den.Realizace zahrad

Comments are closed